Techniki nanoszenia druku na konfekcji

przez | 22 grudnia 2022
Koszulki z napisami już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stanowią wyśmienite medium służące objawianiu swych myśli oraz poglądów. Od owego czasu techniki umożliwiające inskrypcje na koszulkach albo materiałach niezmiernie się rozwinęły.


Poniżej opiszemy najnowsze i najbardziej popularne metody nanoszenie nadruków na tekstylia.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najstarsza metoda zdobienia konfekcji czerpiąca z tak zwanego malowania szablonowego, które było znane już w zamierzchłych Chinach a także Japonii. Dzięki owej technice graficznej można wykonywać wielokolorowe inskrypcje na syntetyku, tkaninie i papierze. Tego typu druku konieczna jest maszyna (Prasa hydrauliczna 300 ton) do sitodruku. Metoda owa polega na transferowaniu wzoru przy pomocy matrycy przypominającej siateczkę. W punktach prześwitów przeciska się farbkę, a w następnej kolejności przenosi ją na materiał.

Technika powielania obrazów sposobem sitodruku (obok szablonów, jest najłatwiejszym sposobem na rozprzestrzenienie plamy koloru na półprodukcie o płaskiej nawierzchni.

Wyróżnia się ona wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem złożonych wzorków, znaczną szybkością drukowania jak też bardzo wyrazistymi oraz nasyconymi barwami. Ponadto jest to wodoodporna, interesująca cenowo, trwała na czynniki pogodowe oraz opłacalna w większych nakładach metoda nadrukowywania, jaka posiada dużą trwałość mechaniczną (poznaj tutaj). Wymaga jednak konieczności przygotowania sita oraz jest nieopłacalna dla małych nakładów.

Termotransfer – technika realizowania nadrukowywania, która polega na cieplnym wgrzaniu w wybrany materiał przedtem przygotowywanej grafiki pokrytej spoiwem. Kształty nanosi się za pomocą wzorników albo przyrządów służących masowemu powielaniu. Termonadruk stanowi dość łatwy w przygotowaniu sposób nadrukowywania na tekstyliach, pozwalający na dokonanie niedużej liczby kopii i zupełne krycie barwą. Nadruki wykonane tą techniką charakteryzują się wysoką, fotograficzną jakością, a również dużą odpornością. Termodruk jest intratny przy średnich lub dużych nakładach i często stosuje się go w przemyśle marketingowym. Tego rodzaju metodę stosujemy wtedy, kiedy niemożliwy jest sitodruk ze względu na formę obiektu (na przykład czapka).