Przepiękne, pełne kolorów ryby w naszym akwarium

przez | 12 grudnia 2022
Wspaniałe, mieniące się kolorami ryby które pływają wśród koralowców i skał – któż z nas nie będzie marzył, aby posiadać takie akwarium w mieszkaniu. Hodowla rybek akwariowych stała się bardzo popularna w naszym kraju, w niejednym domu znaleźć można mniejsze lub większe akwarium. W sklepach zoologicznych do kupienia jest również sporo gatunków rybek, przeznaczonych zarówno dla zupełnych amatorów którzy rozpoczynają dopiero przygodę, jak i dla profesjonalnych hodowców. W przypadku wielu gatunków nawet mało doświadczona osoba da sobie radę na tyle, że rybki spokojnie dożyją swej starości.

akwarium

Źródło: flickr.com
Lecz w niektórych przypadkach już potrzebna będzie znacznie większa wiedza i praktyka, a na ostatnim stopniu wtajemniczenia jest akwarystyka morska (produkty znanych marek: popularne sprzęty), bardzo droga, lecz dająca niesamowite efekty. Do tego, aby zbudować i następnie właściwie utrzymywać akwarium tego typu potrzeba znacznie więcej pracy i urządzeń, niż przy typowym akwarium. Zupełnie odmienny jest skład chemiczny wody i jej parametry takie jak temperatura lub zasolenie, i zapewnienie tego wszystkiego w akwarium stanowi dla niedoświadczonego akwarysty duże wyzwanie.

Biorąc się za projekt morskiego akwarium należy zacząć od wyboru zbiornika. Zaleca się, żeby jego pojemność nie była mniejsza niż sto litrów, ale jeśli będzie jest możliwe, to większe będzie dużo lepsze. Ogromną rolę ma oświetlenie, powinny być zainstalowane co najmniej dwa źródła światła, czyli dzienne i aktyniczne. Barwa światła powinna być dostosowana do rodzaju korali, jakie zamierza się hodować.

To bez wątpliwości bardzo użyteczna kwestia, więc jeżeli masz ochotę ją przestudiować bardziej, to kliknij tu, a więcej znajdziesz w treści.

W związku z tym że akwarium morskie ma być odwzorowaniem występującej w przyrodzie rafy koralowej, to wszystkie parametry chemiczne, biologiczne i fizyczne utrzymywane być muszą w odpowiednich przedziałach. Stąd też koniecznie trzeba się zaopatrzyć w odpieniacz białek, falownik, grzałkę, i wydajną pompę, wymagany będzie też zapas soli, dzięki której otrzyma się odpowiedni skład chemiczny. Po skompletowaniu sprzętu zabrać się można za projektowanie samego akwarium, najpierw trzeba zalać skalną konstrukcję przygotowaną wodą, a dopiero po pewnym czasie będzie można wpuścić pierwsze rybki. Nim rozpoczniemy hodować rybki trzeba również pamiętać o tym by pokarmy dla rybek (sprawdź na stronie) były doskonałej jakości