Jak w sposób nie stanowiący zagrożenia prowadzi roboty o charakterze rozbiórkowym?

przez | 9 grudnia 2022
Czasem remont silnie zaniedbanego budynku jest zwyczajnie zbyt drogi. Korzystniej więc jest taki budynek rozebrać niż przeprowadzać jego bardzo kosztowny remont. Jak przeprowadzić to bezpiecznie i zgodnie z prawem?

rozbiórka starego budynku

Autor: Tony Hisgett
Źródło: http://www.flickr.com
Roboty rozbiórkowe, które będą dotyczyły budynków, których wznoszenie nie wymagało uzyskania zezwolenia mogą zostać rozebrane bez konieczności posiadania zezwolenia. Nie należy też przed rozpoczęciem prac zgłaszać zamiaru ich pozbycia się. Zgłoszenia są niezbędne roboty rozbiórkowe, które będą wykonywane w budynkach o wysokości nie przekraczającej ośmiu metrów, w przypadku rozbiórki budynków wyższych trzeba uzyskać zezwolenie. Na ogół prace rozbiórkowe będą dotyczyły właśnie naprawdę starych budynków z drewna – dodatkowe źródło. W przypadku budynków murowanych, a zwłaszcza wielorodzinnych bloków wybudowanych z ogromnej płyty rozbiórka się nie sprawdzi. Taki budynek będzie musiał zostać wyburzony. Wykonywanie tego rodzaju prac jest naprawdę bardzo ciężkie, dlatego burzenie budynków najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która zajmie się nie tylko pracami wyburzeniowymi, ale także zadba o bezpieczeństwo. Burzenie budynków musi zostać tak wykonane, by nie zagrażało znajdującym się w sąsiedztwie innym budynkom, ale także mieszkającym w nich osobom i pozostałym osobom, które będą znajdowały się w pobliżu.

profesjonalna rozbiórka budynku

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Wyburzanie budynków można zrealizować kilkoma metodami. Wybór tej odpowiedniej metody będzie uzależniony między innymi od rodzaju materiałów jakie zostały użyte do jego budowy. Inne metody wykorzystuje się wyburzając budynek wzniesiony z cegły, a całkiem inne mogą być wykorzystane, kiedy konstrukcja wyburzanego budynku została wzniesiona z żelbetonu. Czasem do zrealizowania prac wyburzeniowych wykorzystuje się materiały wybuchowe – . Metoda ta raczej nierzadko jest stosowana do wyburzania domów jednorodzinnych. Prace z użyciem materiałów wybuchowych przebiegają bardzo szybko, bezwzględnie muszą być jednak realizowane przez wyspecjalizowaną w tego rodzaju pracach firmę. Nie wolno zapominać, że także prace przy rozbiórce budynku muszą być wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Czasem też ich realizowanie warto zlecić specjalizującej się w tego rodzaju pracach firmie.

Jeśli pozostajesz otwarty na świeże dane na opisywane zagadnienia, to przenieś się do serwisu (https://www.autazbelgii.pl/faq/), a odnajdziesz tam ważne wiadomości, które okażą się niesamowicie pożyteczne.

Dużo będzie zależało od nastawienia do tego typu zadania, i zdobycia wszelkiego rodzaju pozwoleń. Trzeba jest uprzednio zainteresować się tym zagadnieniem, by można było dojść do określonych wniosków, które będą się mogły okazać pomocne.