Jednym z bardziej obciążanych elementów naszych ciał są kolana.

przez | 29 listopada 2022
Dzięki nim mamy możliwość biegać, chodzić czy zajmować się sportem, są one wyjątkowym wytworem natury, pozwalającym na chodzenie na dwóch kończynach. Elementy kolana są stabilizowane przez skomplikowany układ wiązadeł, których jest ponad dziesięć. Jeśli wszystkie są w odpowiedniej formie, to nie ma żadnych problemów z chodzeniem, gorzej jeśli w wyniku urazu albo kontuzji jakieś zostanie naderwane. W lżejszych urazach zakończyć się to może kilkoma dniami odpoczynku, ale często takie urazy mogą nieść za sobą konieczność wykonania skomplikowanej operacji.

operacja

Autor: Department of Foreign Affairs and Trade
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromne znaczenie w odpowiedniej pracy kolan mają odpowiednio silne mięśnie, czasami do urazów wiązadeł może dojść gdy są one zbyt słabe. Jednak najwięcej kontuzji przydarza się podczas uprawiania pewnych sportów, takich jak jazda na nartach czy też piłka nożna. W nich kolana mogą być narażone na duże obciążenia, a także występuje duże ryzyko kontuzji w przypadku niefortunnego upadku.

Jeżeli w czasie jazdy na nartach, grania w piłkę czy jakiejś innej fizycznej aktywności noga w pewnym momencie ucieknie do tyłu i będzie ogromnie boleć, to w większości przypadków może to być zerwane więzadło krzyżowe. Jest to jedna z częściej występujących kontuzji, szczególnie wśród zawodowych sportowców, a przy tym potrzebująca dłuższego leczenia za pomocą operacji. Rekonstrukcja więzadła jest w takim przypadku

rehabilitacja

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

konieczna, ponieważ bez prawidłowej rekonstrukcji więzadła staw może nie uzyskać wcześniejszej formy, a najczęściej uraz może się tylko pogłębiać.

Obecnie technika leczenia takich kontuzji daje świetne rezultaty, oczywiście przy zachowaniu dobrze przeprowadzonej rehabilitacji już po zabiegu operacyjnym. Przy operacjach więzadła konieczny będzie kilkudniowy pobyt w klinice, sam zabieg długi nie będzie, bo trwa około półtorej godziny.

Jeżeli są jakiekolwiek nurtujące Cię zagadnienia na przedstawiany temat, to kliknij na optymalne źródło (https://www.medycynaistomatologia.pl/rtg-zebow-lodz.html), ono zapewne Cię zaciekawi.

Znacznie dłuższe będzie uzyskanie formy przed kontuzją, pełne wzmocnienie wiązadła następuje po blisko roku, a w tym czasie trzeba bardzo uważać, aby kontuzja nie wróciła z powrotem.