Zdjęcia dla początkujących, czyli nie konieczny jest drogi aparat, żeby robić piękne zdjęcia

przez | 4 sierpnia 2022
Piękna fotografia to nie tylko drogi sprzęt fotograficzny. Na dobrą sprawę nie potrzeba posiadać rewelacyjnej lustrzanki, żeby stworzyć zdjęcie, które zdobędzie wygraną w konkursach i obiegnie cały świat. Każdy spośród nas jest w jakimś zakresie fotografem, gdyż w obecnych czasach robi się zdjęcia regularnie i właściwie wszędzie.

fotografia

Autor: Doug Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Nieistotne, czy jest to telefon, czy wysokiej wartości sprzęt. Coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać, że ilość nie zawsze jest lepsza, niż wartość, dlatego też zaczyna zgłębiać tajniki robienia zdjęć, interesować się, jakie zdjęcie (pod tym linkiem), z jaką aranżacją jest najpiękniejsze a także jak osiągnąć formę najlepszą. Najważniejszą kwestią na samym wstępie jest poznanie, że aparat za parę czy kilkanaście tysięcy nie jest konieczny, żeby robić unikalne zdjęcia (więcej info). Posiadać świetny sprzęt (dodatkowe info) to nie zawsze to samo, co wykonywać ciekawe zdjęcia.

Samo wciśnięcie przycisku nie jest jednoznaczne ze wykonaniem zdjęcia, ważniejszy jest tenże projekt, ćwiczenie techniki, nauka podstawowych, ważnych rzeczy. Na tenże początek warto opanować choć kilku technik, które profesjonalny fotograf stosuje, i jakie nawet największy laik zrozumie. Przede wszystkim samo kupowanie drogiego aparatu nie wystarczy. Nie można od razu wykonać ciekawych zdjęć, natychmiast po kupnie lustrzanki. Na użytek domowy czasami naprawdę wystarczy dobry cyfrowy sprzęt, ponieważ jest poręczny i zazwyczaj odnajdzie się na niego miejsce. Trzeba mieć na uwadze, że do lustrzanki trzeba bardzo dużo akcesoriów i wielkiej, ciężkiej torby.

fotograf

Autor: marielinden4
Źródło: http://www.flickr.com
By zrobić wspaniałe zdjęcie, nieważne jakim aparatem najpierw trzeba… przeczytać instrukcję obsługi. Każdy sprzęt jest inny, dlatego pierwszą czynnością, jaką potrzeba wykonać to zrozumieć sprzęt (przeczytaj szczegóły). W instrukcji użytkowania napisane jest krok po kroku, co wykonać, aby sprzęt funkcjonował optymalnie. Tam są też rady, które opisują co wykonać, żeby stworzyć idealny portret, lub panoramę. Jedną spośród podstawowych rad jest to, że właściwiej robić zdjęcia z bliska niż przybliżać obraz obiektywem, ponieważ traci się wtedy na jakości zdjęcia. Oprócz tego warto korzystać z trybów, ale najpierw dobrze zapoznać się do czego używa się poszczególne.