Jak możemy w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej – krótki przewodnik po płytach i encyklopediach militarnych

przez | 7 lipca 2022
Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, makabryczne wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej trwają w umysłach dużej grupy, głównie tych, którzy przetrwali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie pojmą, są w stanie wyłącznie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Wypada tu też wtrącić o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu i chorób, aby zaznajomić ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, wyczekujących na chleb za jaki oddawali biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było naturalnie to, że dawniej to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych okresach (). Sfrustrowani w tych frasunkach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety i dzieci zebrali się aby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości można zanotować co więcej w świetle faktu, że zbuntowani ludzie byli to normalni ludzie, jednak gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do wyzwolenia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone stowarzyszonymi siłami Polaków i Żydów.

Chciałbyś znaleźć analogiczne wiadomości na taki wątek? Ta użyteczna witryna (https://notowaniagpw.pl/) przedstawia dokładnie to, czego szukasz.

Dla Niemców, był to jedynie kolejny dzień gnębienia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Naziści byli zaszokowani, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły również polskie produkcje, które choć w małym stopniu ilustrują to, co przetrwali ludzie biorący udział w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.

Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie żywy obraz w pamięci. Zobacz: