Nowoczesne techniki izolacji i ociepleń. Co można zaizolować pianką poliuretanową?

przez | 17 maja 2022
Na wczesnym etapie budowy domu podejmuje się wiele decyzji dotyczących materiałów budowlanych. Od fundamentów aż do poddasza, dom musi być odpowiednio zabezpieczony, żeby nie pojawiła się wilgoć, a wraz z nią pleśń i grzyb. Wśród budowlańców przez wiele lat funkcjonowało przeświadczenie, że stare metody to najlepsze metody izolacji. Ale – jak wynika z badań – izolacje te tracą swoje właściwości po zaledwie kilku sezonach.

Sporo przedsiębiorstw, które przekonały się do najnowszych, skutecznych rozwiązań, zapewnia je również swoim kontrahentom i poleca wcześniejsze obejrzenie gotowych prac, aby mieć pewność, że będzie to najlepszy.

izolacja

Źródło: pixabay.com

Podczas budowania domu najczęściej rozpatrujemy go w kategoriach inwestycji na lata i ponosimy w związku z jego budową spore koszty, więc każda decyzja jest dobrze przemyślana. Izolacja pianką wydaje się być naprawdę dobrym rozwiązaniem – nie tylko kosztowo, ale także jakościowo. Zobacz: W decyzji może pomóc dokładna kalkulacja. Poza zwykłą kalkulacją cen przez architekta, dochodzą realne atuty na przykład spokój na długie lata czy niższe koszta ogrzewania. Potwierdzono w wielu badaniach, że różnica w kosztach między pianą a starymi metodami izolacji zwraca się w obniżonych kosztach ogrzewania po pierwszym sezonie grzewczym. Kiedy jesteśmy zdecydowani na izolację pianką, rozeznajmy się w przedsiębiorstwach ją wykonujących, czy badają rezultaty swej pracy termowizją

ocieplanie

.

To bardzo szybki i natychmiastowy sposób pozwalający zmierzyć jakość tej technologii. Izolacja pianką sprawdzi się na poddaszu, ale również przy fundamentach. Ubytki ciepła przez dach papa wierzchnia mogą osiągać nawet 35 procent, więc zabezpieczenie poddasza jest szalenie istotne, gdy musimy zminimalizować straty energii. Z kolei izolacja pianką przy fundamentach z pewnością zagwarantuje suchy i ogrzany dom. Pianka rozszczelnia się i dociera do trudno dostępnych zakamarków, co jest jej ogromną zaletą. Upływający czas nie ma na nią niekorzystnego wpływu, gromadzi ciepło w budynku, tym samym pozwalając na jego oddychanie – więc nie pojawia się ryzyko, iż będzie gromadziła się woda. Co więcej, świetnie trzyma się różnych struktur: tynków, betonu, styropianu czy szkła.