Jak rysuje się ścieżka edukacyjno-zawodowa prawników?

przez | 6 maja 2022
Zawód prawnika cieszy się respektem. Ta grupa zawodowa zaliczana jest do społecznej elity. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak przebiega droga do tego zawodu? „Prawnik” to sformułowanie raczej ogólne. Odnosi się do każdej osoby, która ukończyła studia w zakresie prawa. Edukacja na uniwersytecie pochłania pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo słynie z tego, że jest kierunkiem raczej wymagającym. Studenci muszą poznać liczne przepisy z rozmaitych dziedzin prawa. Ponadto fundamentalne jest nabycie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć zdolność stosowania poznanych norm prawa w odniesieniu do konkretnych sytuacji, spraw. Podczas studiów przyszli znawcy prawa uczą się przede wszystkim prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego programy studiów uwzględniają zajęcia z postępowania karnego, cywilnego czy administracyjnego.

Absolwent studiów z zakresu prawa ma do wyboru kilka dróg. Przede wszystkim może może postawić na określoną aplikację, czyli okres przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po studiach prawniczych aspirować. Aplikacja zaczyna się po przejściu egzaminu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymuje się po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego, końcowego. Należy podkreślić, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci biorą udział w zajęciach teoretycznych oraz, co najistotniejsze, zdobywają doświadczenie w wybranej kancelarii, pod opieką patrona, czyli specjalisty, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla poszukujących rady: czytaj.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz (zobacz więcej: notariusz luboń cennik) z reguły, po zakończeniu aplikacji, otwiera własną kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces trwający od około 8 to 10 lat. Kariera zawodowa nie należy więc do najłatwiejszych, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania cenionego i elitarnego zawodu zaufania publicznego.