Rekrutacja stosownych pracowników – w jaki sposób ją zaplanować, by kadra była zgranym zespołem?

przez | 26 marca 2022
O sukcesie firmy decyduje zespół pracowników i posiadane przez nich umiejętności oraz doświadczenie, więc nie można się dziwić, że dziś coraz większa waga jest przywiązywana do tego, w jaki sposób pracownicy są rekrutowani.

Na rynku pojawiła się profesja specjalistów HR, czyli Human Resources, którzy zajmują się zarządzaniem zasobami ludzkimi firmy. Ponadto, usługi hr mogą być świadczone także na zasadzie outsourcingu, w zależności od indywidualnych oczekiwań. Jak w takim razie powinna wyglądać rekrutacja nowych pracowników, by zyskać pewność, że na określone stanowisko wybierze się rzeczywiście stosowną osobę?

Przede wszystkim pierwszym krokiem jest szczegółowa analiza CV, jakie może dosyć dużo powiedzieć o danej osobie. Przeważnie pod uwagę bierze się nie tylko wykształcenie oraz posiadane doświadczenie zawodowe potencjalnego pracownika, ale również wszystkie przerwy podczas nauki czy pracy oraz opisy określonych stanowisk. Co więcej, ogromne znaczenie ma sama rozmowa kwalifikacyjna, jaka daje możliwość na zaznajomienie się z kandydatem, poznanie jego osoby i ocenę. Rozmowa nierzadko odbywa się w języku angielskim albo innym języku obcym, kiedy jest on w pracy potrzebny. Naturalnie, sporo czasu wymaga rekrutacja kadry menedżerskiej (strona www), ponieważ menedżerowie posiadają istotny wpływ na efektywną pracę całego zespołu oraz kontrolowanie uzyskiwanie rezultatów. Zdecydowanie częściej, podczas rekrutacji stosuje się tak zwane próby pracy, co oznacza, że kandydat ma wykonać określoną czynność, która jest przypisana do stanowiska pracy, na które aplikuje.

W ten sposób, rekruter wie, czy dana osoba faktycznie będzie umiała sprawnie wypełniać wszystkie obowiązki. Powszechne są także testy pisemne, sprawdzające wiedzę danej osoby. Rekrutacja nowych pracowników jest dzisiaj procesem szczególnie skomplikowanym.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy zamieszczone na tej witrynie informacje są dość dokładne, to zobacz źródło, które posłużyło do stworzenia tego artykułu.

Bardzo często, organizowanych jest kilka etapów rekrutacji, podczas których eliminuje się nieodpowiednich kandydatów, którzy nie spełniają posiadanych wymagań. Warto być na to przygotowanym. Odpowiednia rekrutacja gwarantuje, że zbuduje się zespół pracowników składający się jedynie z najlepszych osób, w ten sposób, firma będzie w stanie odnieść rynkowy sukces. Dział HR odgrywa więc w firmie ogromną rolę.