Era cyfrowa a rzeczywistość. Czy właściwie jest tak jak przepowiadano? Co z tradycyjnymi mediami?

przez | 6 września 2021
No tak, to trzeba zdecydowanie potwierdzić: choć żyjemy w świecie rewolucji cyfrowej i czasach szybkiego rozwoju technologii, to jednocześnie trudno powiedzieć, że druk zginie. Na razie, choć zapowiedzi, że tak się może zdarzyć, nic jeszcze takiego nie nastąpiło. Poczytność niektórych periodyków co prawda spada, jednakże inne wydania papierowe, jak choćby druk broszur, radzą sobie nieźle.

Prawdopodobnie w innych, krajach rozwijających się lepiej niż Polska, zjawisko to jest lepiej widoczne.

To dobry moment, żeby zgłębić więcej informacji na opisywany temat – niezbędne jest tylko opracowanie, które wyświetli potrzebne informacje.

Jednak, w naszych miastach, dużych, jak Wrocław czy Warszawa i mniejszych, na każdym kroku takie usługi są reklamowane. Jak popatrzymy na rozwój naszego rynku to może się okazać, że nie jest to jakaś dziwna sytuacja, gdyż wiele firm stale i bez przerwy korzysta z takich usług. Czy wtedy, kiedy niezbędny jest wydruk materiałów szkoleniowych i konferencyjnych, czy w sytuacji, podczas procesu rekrutacyjnego, a może po prostu podczas tworzenia kampanii reklamowej.

W każdej z wymienionych sytuacji nie obejdzie się bez odpowiednich materiałów drukowanych.A jak wygląda sytuacja związana z książkami? Już wielu znawców wieszczyło, że to upadek tradycyjnej papierowej książki, że nie ma już dla niej ratunku, bo oto nadchodzi książka cyfrowa. Badając zachowanie czytelników, cyfrowe czytelnictwo znacznie się rozwija, jednocześnie jednak nie wyobrażamy sobie życia bez papierowych publikacji. Takie życie straciłoby smak. Niektórzy boją się tego, jednak jest to raczej sytuacja nierealna.

Pojawiła się teraz oryginalna publikacja, która posiada ważne informacje na opisywany temat, zatem nie czekaj tylko przeanalizuj ją dokładnie.

Wystarczy popatrzeć na winyle. Choć są niezwykle stare i każdy teraz korzysta z formatów cyfrowych, winyle nadal są na topie dla prawdziwych koneserów muzyki, co więcej, moda na nie nie przeminęła, a wiele płyt to okazy, na których można sporo zarobić.

Zjawisko to pokazuje, że w przyszłości może wystąpić taka sytuacja, że książka będzie w całkowitym odwrocie, nie oznacza to jednak, że definitywnie zaginie. Będzie wybierana przez te osoby, co tego naprawdę pragną, mimo że najpopularniejszym formatem będzie format cyfrowy (podobnie, jak to się dzieje dziś z muzyką). To może i wygodniejsze i każdy z nas będzie mógł z tego korzystać, jednak tradycyjnego czytania raczej nic nie zastąpi, gdyż momenty z książką w ręku są zawsze magiczne.