Instrumenty dęte, które możesz kupić online

przez | 6 września 2021
Aerofony to takie instrumenty, w których dźwięk powstaje poprzez wibracje powietrza wtłoczonego do komory rezonansowej. Podstawowy podział określa aerofony jako instrumenty dęte a następnie dzieli je na dęte drewniane, przykładowo klarnety, oboje, dęte blaszane, należą tu między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, wśród których ciekawym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Są przypisane do tej samej grupy co saksofon. Klarnety rozróżnia się ze względu na tzw. stopliwości, czyli zdolności zlewania się odcienia dźwięków konkretnego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z okrągłej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapami i podzielony jest na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny oraz (sprawdź ofertę) dolny oraz czara głosowa. Przetrzymuje się je i nosi w futerale w częściach i łączy ze sobą dopiero do grania. Klarnety docelowo wcielono w skład grup orkiestrowych koło XVIIIw. Obecnie modne są głównie pośród muzyków jazzowych oraz w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do tej samej rodziny, lecz są instrumentami dwustroikowymi. Są to długie, nieco rozszerzone rurki zakończone lejkowatym otworem wylotowym. Otworki tak samo zamykane są klapamis. Oboje pojawiły się od XVIIw. i do dziś są powszechnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje są zwykle stosowane w partiach solowych, oraz chętnie sięga się po nie układając muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do grupy rogów oraz podobnymi do trąbek. Zostały stworzone przez modyfikację dawnego rogu pocztowego i w tej współczesnej postaci były popularne od początku XIXw. Dziś niedrogie kornety wykorzystywane są zwykle w orkiestrach dętych. Lubią je też wykonawcy jazzowi. Ciekawymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je także melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To małe instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające dzisiejszy keyboard. Miewają najczęściej koło 20-35 klawiszy oraz ustnik. Brzmią prawie tak jak klasyczna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz najlepsze ceny na naszej stronie: dęte instrumenty – trąbki.