Bezpieczeństwo podczas zimy czyli z jakich powodów zmiana opon jest tak ważna dla kierowców.

przez | 6 września 2021
Nadchodzący koniec roku dla dużej części właścicieli samochodów oznacza konieczność odbycia rytuału zmiany opon z letnich na zimowe. W naszym kraju najbardziej popularne jest trzymanie dwóch kompletów opony, czyli zestawu na lato i zimę. Wiąże się to z tym, że opony na każdą z tych pór roku posiadają całkowicie inne parametry. Opony zimowe mają przede wszystkim znacznie miększą mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to zachowuje ona swoje właściwości nawet w czasie największego mrozu, lecz za to nie nadaje się na upalne dni, bo bardzo szybko wtedy się zużywa. Z kolei guma opon na lato jest twarda, dzięki czemu mniej się ściera jak jest upalnie. Jednak już przy temperaturze kilku stopni twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczne poruszanie się. Następną różnicą pomiędzy zimowymi i letnimi oponami jest profil bieżnika. Zimówki mają specjalne nacięcia, nazywane też fachowo lamelkami, dzięki nim opona (opony rolnicze do ciągników) dobrze radzi sobie na śnieżnej nawierzchni. Lamele bardzo polepszają właściwości trakcyjne, i opony letnie, jakie ich nie mają, po prostu znacznie gorzej radzą sobie na takiej nawierzchni.

Widać więc, że opony (Opony do wózków widłowych) należy wymieniać, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, ale również finansowych. I faktycznie świadomość wśród naszych kierowców jest coraz większa w tej kwestii, choć

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

czasami jeszcze sporo szwankuje organizacja. Sporo osób wymianę opon zostawia sobie do ostatniej chwili, i gdy nagle się okazuje, że pewnego dnia spadnie śnieg, to wszyscy rzucają się do warsztatów. Autor:

Tworzą się wtedy ogromne kolejki, pojawia sporo nerwów i stresu, czy zdąży się z wymianą. A przecież można pomyśleć o tym trochę wcześniej i zmienić opony na zimę wówczas, gdy robi się już odpowiednio chłodno. Ciekawym pomysłem jest również posiadanie dwóch kompletów kół. Zmiana opon dwa razy w roku to koszt niekiedy nawet kilkudziesięciu złotych, i w sumie w większości przypadków po paru latach bez większego problemu można znaleźć za te pieniądze drugi komplet felg. A całe koła większość kierowców bez większego problemu jest w stanie sobie sama wymienić.