Wypełnienie deklaracji podatkowej

przez | 6 września 2021
W dzisiejszych czasach każda sytuacja dotycząca dochodów powinna być właściwie rozliczona. Jest to związane z tym, że dochody wpływają z wielu źródeł mamy obowiązek wypełnić odpowiedni pit. Skarbówka stworzyła możliwości rozliczenia, po pierwsze przez Internet, w siedzibie Urzędu albo pocztą.

Kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak zanim dojdzie do składania naszego zeznania rocznego trzeba wiedzieć, jaki pit wypełnić. Ci, którzy doprowadzili do odpłatnego zbycia czy to papierów wartościowych czy też w związku ze sprzedażą krótką – pożyczonych papierów wartościowych, są zobowiązane złożyć pit 38 (). Powodem złożenia tego pitu jest też sytuacja, kiedy objęliśmy udziały w pewnych spółkach, co jest jasno określone w broszurze dotyczącej PIT-u 38. Pit ten powinien również być wypełniony, jeżeli posiadamy coś takiego jak PIT-8C. Warto też przypomnieć, że małżonkowie muszą osobno złożyć pit tego rodzaju.

Rozliczenie przez Internet, tzw. e-deklaracje.
Gdy brak nam na wszystko czasu i zawsze obawiamy się, że dostaniemy karę za spóźnione rozliczenie się ze Skarbówką jest na to rada. Wystarczy usiąść do komputera, o której godzinie nam pasuje i złożyć deklarację przez program pit (program do rozliczania pit). To genialne rozwiązanie dla wszystkich niemających czasu osób, jak też dla tych, którzy nie chcą stać w kolejce. Zanim przystąpimy do wypełnienia deklaracji

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

przez Internet musimy zapoznać się z informacjami, jakie podane są w instrukcji.

Każdy następujący link wiedzie tylko do cennych stron, na jakich przeczytać możesz o najważniejszych zdarzeniach. Nie zwlekaj, ale kliknij w ten link!

Ważne, byśmy mieli zaktualizowaną wtyczkę i możemy przystąpić do ogarniania e-deklaracji. Jeśli mimo zamieszczonej instrukcji nadal będziemy mieli pewne wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy stworzonej dla systemu deklaracji elektronicznych.

Pierwsze składanie PIT-u przez Internet wywołuje w nas pewne obawy, ale z każdym następnym rokiem przyzwyczaimy się do takiego rozliczenia i będziemy się zastanawiać jak to możliwe, że wcześniej nie było takiej opcji? Wiadomo, że zawsze będą osoby, które nie zrezygnują ze zwykłego oddawania deklaracji podatkowej. Z tego powodu w Skarbówce chwilę przed terminem ostatecznym składania deklaracji tłoczą się tłumy ludzi. Oczywiście pośród tych ludzi znajdą się też Ci, którzy w wyniku sytuacji losowych nie mogli wcześniej deklaracji złożyć, jak i Ci, którzy nie mogli skorzystać z systemu e-deklaracji. Ale niestety spora grupa to, te osoby, które mogłyby siąść przy komputerze, ale mieli jakieś irracjonalne obawy, że zarządzanie informacjami się nie sprawdzi.