Wypełnienie deklaracji podatkowej

przez | 6 września 2021
W dzisiejszych czasach każda sytuacja dotycząca dochodów powinna być właściwie rozliczona. Jest to związane z tym, że dochody wpływają z wielu źródeł mamy obowiązek wypełnić odpowiedni pit. Skarbówka stworzyła możliwości rozliczenia, po pierwsze przez Internet, w siedzibie Urzędu albo pocztą.

Kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak zanim dojdzie do składania naszego zeznania rocznego trzeba wiedzieć, jaki pit wypełnić. Ci, którzy doprowadzili do odpłatnego zbycia czy to papierów wartościowych czy też w związku ze sprzedażą krótką – pożyczonych papierów wartościowych, są zobowiązane złożyć pit 38 (). Powodem złożenia tego pitu jest też sytuacja, kiedy objęliśmy udziały w pewnych spółkach, co jest jasno określone w broszurze dotyczącej PIT-u 38. Pit ten powinien również być wypełniony, jeżeli posiadamy coś takiego jak PIT-8C. Warto też przypomnieć, że małżonkowie muszą osobno złożyć pit tego rodzaju.

Rozliczenie przez Internet, tzw. e-deklaracje.
Gdy brak nam na wszystko czasu i zawsze obawiamy się, że dostaniemy karę za spóźnione rozliczenie się ze Skarbówką jest na to rada. Wystarczy usiąść do komputera, o której godzinie nam pasuje i złożyć deklarację przez program pit (program do rozliczania pit). To genialne rozwiązanie dla wszystkich niemających czasu osób, jak też dla tych, którzy nie chcą stać w kolejce. Zanim przystąpimy do wypełnienia deklaracji

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

przez Internet musimy zapoznać się z informacjami, jakie podane są w instrukcji.

Każdy następujący link wiedzie tylko do cennych stron, na jakich przeczytać możesz o najważniejszych zdarzeniach. Nie zwlekaj, ale kliknij w ten link!

Ważne, byśmy mieli zaktualizowaną wtyczkę i możemy przystąpić do ogarniania e-deklaracji. Jeśli mimo zamieszczonej instrukcji nadal będziemy mieli pewne wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy stworzonej dla systemu deklaracji elektronicznych.

Pierwsze składanie PIT-u przez Internet wywołuje w nas pewne obawy, ale z każdym następnym rokiem przyzwyczaimy się do takiego rozliczenia i będziemy się zastanawiać jak to możliwe, że wcześniej nie było takiej opcji? Wiadomo, że zawsze będą osoby, które nie zrezygnują ze zwykłego oddawania deklaracji podatkowej. Z tego powodu w Skarbówce chwilę przed terminem ostatecznym składania deklaracji tłoczą się tłumy ludzi. Oczywiście pośród tych ludzi znajdą się też Ci, którzy w wyniku sytuacji losowych nie mogli wcześniej deklaracji złożyć, jak i Ci, którzy nie mogli skorzystać z systemu e-deklaracji. Ale niestety spora grupa to, te osoby, które mogłyby siąść przy komputerze, ale mieli jakieś irracjonalne obawy, że zarządzanie informacjami się nie sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*