Zmienienie dostawcy gazu – czy się to opłaca i się do tego zabrać.

przez | 6 września 2021
Jakiś czas temu, kiedy energią gazową i elektryczną zarządzały dwie firmy państwowe, nie było problemów ze zbytnim wyborem, bo ten był tylko jeden. Albo ktoś był podpięty do gazu czy prądu i mógł korzystać z takiego medium, lub też nie był, i wówczas możliwości korzystania nie było. Od jakiegoś czasu w naszej energetyce za sprawą dopasowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej zaczęła się liberalizacja tego właśnie rynku.

ceny gazu

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oznacza to, że każdy klient może zrezygnować z umowy z obecnym i podpisać ją z innym. Ważne będzie to, że wybrany sprzedawca musi posiadać odpowiednią umowę z dystrybutorem, działającym na danym terenie.

Zobacz więcej detali, a zgłębisz inne treści, które na pewno także Cię zaintrygują. Nie czekaj zatem i użyj linku!

Jeśli chodzi o gaz nie ma dzisiaj specjalnego zainteresowania klientów tego typu zmianami, pewnie też z tego powodu, że propozycja dla nich zbyt bogata jeszcze nie jest. Póki co dużo więcej do dyspozycji mają firmy, lecz wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie zaczną do nich dołączać także klienci indywidualni. Szczególnie że w praktyce zmiana sprzedawcy gazu nie będzie jakimś skomplikowanym przedsięwzięciem. Co bardzo ważne dla odbiorców, tego typu zmiana powinna się odbyć bez żadnych przerw w dostawie energii, a tym bardziej konieczności doprowadzania nowej instalacji. Oprócz tego wszystko jest bezpłatne, więc tak naprawdę nie będzie się wiązać z żadnymi ograniczeniami czy kosztami ze strony odbiorcy.

Jeżeli zabsorbował Cię ten materiał, bez wahania przeczytaj ciekawe uwagi na temat (http://www.nukleomed.pl/terapie-izotopowe/terapia-izotopowa-lagodnych-chorob-tarczycy/) opisywanej tematyki – one też okażą się dla Ciebie wartościowe.

Sama zamiana sprzedawcy trwa do półtora miesiąca od chwili podpisania dokumentów, w tym czasie rachunki płaci się staremu dostawcy, a na koniec wykonywane jest końcowe rozliczenie z nim. Jeżeli ktoś chce takiej zmiany dokonać, to najbardziej wygodne będzie przekazanie upoważnienia dla przyszłego dystrybutora (czy można zmienić sprzedawcę gazu).

płyta indukcyjno gazowa

Autor: Mastercook
Źródło: Mastercook
On wtedy przejmuje na siebie ciężar złożenia informacji OSD o planowanych zmianach, a oprócz tego wypowie umowę z aktualnym dostawcą. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na sposób rozliczeń, bo różni dostawcy mogą stosować różne rozwiązania, choć tak naprawdę końcowa kwota do płacenia i tak będzie taka sama. W niektórych przypadkach spotyka się jedną wspólną fakturę, obejmującą wszystkie usługi a czasem dwie oddzielne, jedną za zużyty gaz a drugą za dystrybucję.