Jak istotnym jest odpowiednie odżywianie Twojego zwierzaka

przez | 10 lipca 2021
Prawda jest taka, że nie istnieje jedyny akuratny system odżywiania, który sprawdzi się u każdego psiaka. Podobnie jak u ludzi – jednym sprzyja wcinanie kotletów, innym wegetariańska dieta, a jeszcze innym unikanie nabiału.

Kot, zwierzęta domoiwe

Autor: wrhoanaz
Źródło: http://www.sxc.hu
Fundamentalnymi elementami odżywczymi są proteiny, cukry, tłuszcze a również mikroelementy, makroelementy jak też witaminy. To, czy źródłem cukrów będzie świeżo ugotowany ryż czy może orkisz w granulkach jest sprawą decyzji właściciela pieska, i jest uzależniony od predyspozycji pieska.

Każdy psiaczek i kotek jest indywidualnym przypadkiem, więc właściwą dietę zdołamy dobrać na bazie obserwacji danego egzemplarza. Przesłanie ma tutaj nie wyłącznie jego ciężar, wiek czy rasa, ale również skłonności do alergii i nietolerancji pewnych składników żywnościowych (na przykład zupełnie inaczej trzeba żywić pieska sportowego, inaczej pieska kanapowego pieszczocha czy jeszcze inaczej zwierzaka stróżującego, jaki zamieszkuje w boksie). Przy wyborze metody odżywiania trzeba wziąć także pod uwagę stan fizjologiczny psiaka (np. brzemienna suczka, powrót do zdrowia po zabiegu, schorzenia układu pokarmowego itd.).

Z rezerwą musimy podchodzić do rozmaitych suplementów diety jak też wspomagaczy. O ile w niektórych przypadkach warto je podawać (przykładowo środek na stawy czworonogom wielkich ras), jednakże trzeba to omówić z weterynarzem. Prawidłowo skomponowana i dopasowana dieta musi zaspokajać każde potrzeby psa. Może być to pasza gotowa, np. karmy Brit.

pies

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dorosły pies kości prasowane powinien jeść raz czy dwa razy dziennie. Serwowanie wielu mniejszych dawek jest zalecane psiskom zagrożonym skrętem żołądka, i pieskom pracującym o niezwykle dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Należy mieć na uwadze żeby nie żywić zwierzaka bezpośrednio przed tresurą czy podróżą.

Jeśli stwierdzisz, że zawarte w tym tekście informacje są godne uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w linku acana pacifica dog. Znajdziesz tam tak samo przydatne dane.

Powinna upłynąć co najmniej jedna godzina od skonsumowania do powzięcia aktywności. Nie należy również podawać posiłku od razu po wysiłku fizycznym. Ciągły dostęp do pożywienia jest nie wskazany. Posiłki muszą być podawane w stałych godzinach, a nieskonsumowany pokarm należy zabrać po upływie kwadransa od podania. Podobny system ma wiele plusów; zapobiega wykształceniu u czworonoga nawyku wybrzydzania, psuciu się jedzenia i wyraźnie stawia człowieka w pozycji nadrzędnej członka stada.