W jaki sposób robić rozbiórki budynków na własnej działce, aby nie mieć problemów z polskim prawem?

przez | 10 lipca 2021
Niekiedy się zdarza, że na działce usytuowane są stare a nierozebrane obiekty. Zazwyczaj nie oddziałują one na koszt działki budowlanej, dlatego nie stanowią kłopotu dla nabywcy działki budowlanej. Niestety z upływem czasu zniszczone budynki mogą przynieść niemało kłopotów, przez co wstępne pozytywy ulegają zredukowaniu.

wyburzanie

Autor: LHOON
Źródło: www.Flickr.pl
Często się okazuje, że zniszczone obiekty nie zostaną włączone do budowanego obiektu, wobec tego trzeba dokonać rozbiórki. Prawo związane z budową jasno precyzuje, w jakich sytuacjach trzeba otrzymać pozwolenie na wyburzenie a kiedy zachodzą prawne odstępstwa. Burzenie budynków nie może z tego powodu być dokonane bez pozwolenia (wyburzanie i rozbiórka budowli). Dokumenty trzeba złożyć we właściwym Starostwie Powiatowym. We wniosku należy określić adres danej nieruchomości, która ma być rozebrana, numer ewidencyjny działki budowlanej jak również opisać zamierzenie związane z budowlanką, to jest zaznaczyć, że planowana jest rozbiórka.

rozbiórka budynku

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wniosek winien zostać osobiście podpisany oraz zaopatrzony w datę i terytorium, w którym został sporządzony. Potrzeba też dołączyć do tego wniosku wyrażoną zgodę właściciela budynku na rozbiórkę, opis robót związanych z rozbiórką. Potrzeba ponadto zapewnić, że zostanie zachowane bezpieczeństwo dla ludzi i mienia. Konieczny jest na dodatek obrys ulokowania budynku na działce. Omówione wyżej papiery mogą być niedostateczne w przypadku złożonych robót rozbiórkowych. Wtedy konieczny stanie się również konkretny projekt architektoniczny rozbiórki. Jeśli budynek ulokowany jest na terenach szczególnych, przykładowo: górniczych, niezbędne mogą się okazać wszelkie uzgodnienia, rozmowy oraz pisemne ekspertyzy innych instytucji.

Burzenie budynków z pewnością wymaga zatrudnienia kierownika budowy, który będzie kontrolował przebieg prac. W pojęciu prawa kierownikiem jest w stanie być osoba posiadające adekwatne wykształcenie i uprawnienia budowlane. Obowiązkiem każdego kierownika budowy jest prowadzenie dziennika rozbiórki – przetestuj w promocji firmy wyburzeniowe – przetestuj roboty wyburzeniowe – i zabezpieczenie miejsca jak również troska o właściwy przebieg prac wyburzeniowych. Po uzyskaniu potrzebnych zezwoleń należy przystąpić do wyburzania, które nie jest prostą czynnością. Opłaca się wobec tego zlecać rozbiórki specjalistycznym firmom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*