Nie zapominaj o obowiązkach wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS-u, dokonuj opłat i deklaruj formularze w wyznaczonym terminie

przez | 10 lipca 2021
Każdy z nas powinien okazać się świadom, jakie obowiązki ma względem określonych instytucji. Pomaga to unikać spóźnień przy dostarczaniu wymaganych papierów i wnoszeniu stosownych opłat. Czasem mimo wszystko natłok różnych załatwień powoduje, że gubimy się w ich gąszczu oraz mylimy. Na szczęście zawsze możemy konsultować się z pracownikami biura księgowego lub poszukać potrzebnych informacji w sieci.

Rozliczanie PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Zalegasz z opłatami w zusie? Sprawdź ile!

Czasem mają miejsce sytuacje, gdy przedsiębiorca opóźnia się z opłatami na rzecz Zus- u oraz nawarstwiają się zaległości. W podobnym przypadku można się zgubić, ile należy zapłacić, szczególnie że zus za opóźnienia dolicza odsetki. Gdy pragniemy dowiedzieć się, ile powinniśmy rzeczonej instytucji zapłacić, kalkulator odsetek zus sporo więcej zobaczysz na www będzie pomocnym narzędziem. Z użyciem danej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mamy szansę sprawdzić dokładnie, ile jesteśmy winni oraz musimy zapłacić. Wystarczy jedynie wpisać sumę i okres, za który jesteśmy winni opłatę.

Czy jesteś pewien kiedy rozliczyć pita?

Obowiązkiem każdego podatnika okazuje się rozliczenie podatku i złożenie stosownych akt w określonym urzędzie skarbowym. Pewne osoby nie są świadome, jak wykonać rozliczenie pit do kiedy kontynuuj należy składać potrzebną dokumentację i jak można to uczynić. Wszystkie niezbędne informacje można wyszukać w internecie, choćby w witrynie Ministerstwa Finansów. Dokładnych informacji można zasięgnąć także w urzędzie skarbowym, gdzie się przynależy. Deklaracje pit można składać osobiście, za pośrednictwem poczty polskiej, jak także przez internet.

Nie wiesz, jaki pit wybrać – zobacz szczegóły?

Wyróżnia się tak wiele przeróżnych formularzy pit, że podatnicy czasem mylą się i nie mają pojęcia, po który sięgnąć. Odmienny pit rozliczają podatnicy mający działalność gospodarczą, a inny osoby, które okazują się zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Do najczęściej wybieranych formularzy pit zaliczany jest pit 37, którym rozlicza się osoby zatrudnione w oparciu o etat i umowę zlecenie. Przedsiębiorcy korzystają z formularza pit 36, formularz pit 36L okazuje się przeznaczony dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym. Niektóre formularze Pit wymagają dodatkowych załączników. W sytuacji, jeśli podatnik nie radzi sobie z wyborem i uzupełnieniem formularza, ma okazję pójść do biura rachunkowego.