Gdy nasz stan psychiczny jest gorszy z dnia na dzień to do jakiego specjalisty powinniśmy pójść?

przez | 10 lipca 2021
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Kto to są tacy specjaliści oraz czym dokładnie się zajmują? To kluczowe pytania, gdyż dość często nie wiadomo, z czym i do jakiej osoby pójść, kiedy mamy problem.

Zacznijmy od psychologa. Jest nim specjalista, który ukończył 5-letnie studia kończące się tytułem magistra z psychologii. Na studiach uczył się najczęściej, w jaki sposób skonstruowana jest i jak funkcjonuje psychika człowiekaludzka, co kieruje jego zachowaniem oraz emocjami, jak działają społeczeństwa i różnego rodzaju grupy osób. Psycholog powinien opanować sposoby wykonywania oraz analizowania testów psychologicznych. Psycholodzy podczas studiów decydują się na konkretną specjalizację, mogą więc kształcić się w psychologii z działu społecznego, klinicznej czy międzykulturowej.

psychoterapeuta

Źródło: flickr.com

W zależności od dokonanego wyboru student przygotowuje się do innego zajęcia, dlatego też każdy z absolwentów psychologii posiada trochę innego rodzaju wiedzę. Same natomiast studia z dziedziny psychologii nie przygotowują całkowicie do niesienia pomocy psychologicznej osobnikowi w chorobie oraz cierpiącemu.

W tym artykule znajdziesz bez wątpienia wartościowe tematy, ale kliknij również ten link – ta unikalna witryna (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/pomoc-on-line) przedstawia podobną kwestię.

Do tego typu pracy konieczna jest z reguły dodatkowa ilość wiedzy i praktyka, oprócz tego zalecana jest własna terapia, przede wszystkim z tego powodu, aby swoich problemów nie przenosić na pacjentów. Dość często więc absolwent psychologii uczy się dalej oraz uzyskuje kolejne stopnie specjalizacji w swoim zawodzie, którymi mogą być psycholog kliniczny albo psychoterapeuta. W dużej ilości miejsc możemy skorzystać z pPsycholog – (kliknij tutaj)o typu specjalisty, jak na przykład poszukujemy najlepszego specjalisty, jak psycholog Wrocław oferują całkiem dużo takich gabinetów. Zobacz

Psychoterapeuta natomiast to osoba,

psycholog

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

która ukończyła stosowne szkolenie, ale już po zdobyciu stopnia magistra psychologii. Szkolenie tego typu trwa najczęściej cztery lata, organizuje się je w różnych nurtach teorii. Najpopularniejsze szkoły terapeutyczne to psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza i humanistyczna. Różnią się tak naprawdę założeniami oraz technikami pracy z osobą potrzebującą pomocy. Każda jednak ma wspólny cel, czyli pomoc klientowi przez kontakt, rozmowę oraz ćwiczenia w rozwiązaniu problemów emocjonalnych. Taki specjalista prócz wiedzy odnośnie psychopatologii człowieka, posiada też wiedzę i doświadczenie, w jaki sposób mają wyglądać sesje psychoterapii. Podobnie, jak psycholog przyjmuje w całej Polsce, szczególnie jeśli psychoterapia Wrocław są najbardziej właściwa destynacją. Więcej informacji – gabinet psychoterapii we wrocławiu.