Jakie są główne zadania adwokatów, w jakich przypadkach ich praca może być przydatna przy prowadzeniu firmy

przez | 10 lipca 2021
Profesjonalne prawne wsparcie potrzebne jest w wielu sytuacjach. Dużej części z nas adwokaci będą się kojarzyli z salami rozpraw i przestępcami oskarżonymi o różne przewinienia. Lecz w praktyce to tylko pewna część tego, czym zawodowi adwokaci mogą się zajmować, bo zakres ich obowiązków obejmuje znacznie więcej.

spotkanie w firmie

Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com
Największy rozgłos i sławę rzecz jasna zdobywają właśnie przez spektakularne procesy obronne, w czasie których pojedynkują się na argumenty i sięgają po wszystkie dostępne kruczki, aby ich klient nie został skazany lub dostał niższy wyrok. Przy głośnych procesach takie obrony dają im rozgłos w środowisku, a jednocześnie zachęcają nowych klientów do korzystania z ich usług. Lecz występ ona sali sądowej jest poprzedzony ciężką pracą w biurze albo domu, wertowanie kodeksów prawa, wyroków i innych dokumentów, a także wiele dyskusji ze współpracownikami.

A także ciągłym uczeniem się i zdobywaniem nowych kwalifikacji, bo ilość możliwej do zdobycia wiedzy jest tak ogromna, że można ją zdobywać bez końca. Pozostałymi obszarami, w których pracują adwokaci, chociaż już nie tak głośnymi jak procesy obronne, są prawne porady (następna strona), reprezentowanie stron przed instytucjami, a także obsługą prawną firm i osób prywatnych. Adwokaci są zaangażowani do redagowania różnego rodzaju umów i statusów, szczególnie ich pomoc jest potrzebna przy ustalaniu warunków działania biznesowego z klientami. Nawiązanie współpracy między firmami wiąże się często z uzgodnieniem bardzo wielu szczegółów, które poza tym, że satysfakcjonują każdą ze stron, to poza tym muszą być zgodne z obowiązującymi regulacjami.

spotkanie firmowe

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza spore znaczenie to ma wtedy, kiedy negocjacje są prowadzone przez firmy z kilku krajów. W takiej sytuacji niezbędne jest uwzględnienie przepisów prawa z każdego kraju, więc jeśli będzie się negocjować z firmą z niemiec, to z pewnością będzie także podczas redagowania umowy przydatny niemiecki adwokat taki jak ten. We współpracy z adwokatem z Polski powinni oni uzgodnić wszystkie szczegóły w zgodzie z przepisami z obu państw.